Phishing i Spoofing

Phishing i Spoofing – czym są te zagrożenia w cyberprzestrzeni? 🎣🚫

📨 Phishing to technika oszustwa polegająca na wysyłaniu fałszywych wiadomości e-mail, SMS lub na media społecznościowe. Wyglądają jak autentyczne komunikaty od znanych firm lub instytucji. Celem jest skłonienie ofiary do podania poufnych danych, takich jak hasła czy dane karty kredytowej.
🌐 Spoofing polega na podszywaniu się pod inny adres IP, adres e-mail lub stronę internetową, aby wprowadzić użytkownika w błąd i uzyskać dostęp do jego systemu lub danych.

Jak się przed tym bronić? 🛡️

🔹 Nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników.
🔹 Sprawdzaj adresy URL i adresy e-mail, aby upewnić się, że są prawidłowe.
🔹 Nie dziel się swoimi danymi, chyba że jesteś pewien, z kim masz do czynienia.
🔹 Zawsze korzystaj z zabezpieczeń, takich jak autoryzacja dwuetapowa.
W świecie cyfrowym, w którym żyjemy, ataki typu phishing i spoofing stają się coraz bardziej zaawansowane i przemyślane. Ale dlaczego są tak skuteczne? 🤔
Często wynika to z naszej naturalnej skłonności do ufności i nieświadomości ryzyka. Cyberprzestępcy wykorzystują znane nam marki, logo i wygląd autentycznych wiadomości, aby nas zwieść. Często ich wiadomości wywołują poczucie strachu lub ciekawości, które skłaniają nas do kliknięcia w link czy podania swoich danych.
Pamiętaj, że wiedza i świadomość są Twoimi najlepszymi narzędziami obrony w cyberprzestrzeni. Regularnie edukuj się na temat nowych zagrożeń i metod ich rozpoznawania. 🧠🌐
📞 535 888 873
📧 biuro@rodo-gryf.pl